Wielkanoc już się zbliża

Wielkanoc

Na wstępie chciałabym przeprosić was za moją bardzo długą nieobecność na blogu, ale niestety marzec jak i kwiecień były a raczej są najgorszymi miesiącami, z jakimi przyszło mi się zmierzyć. Na początku marca jak wiecie wylądowałam w szpitalu na prawie dwa tygodnie, w sumie brakowało dwóch dni, ale mniejsza z ty. Nadrabianie zaległości w szkole też nie są czymś przyjemnym, a że mam prawie cały czas testy to wszystko komplikuje. Co gorsze muszę jeszcze latać po lekarzach, bo nic nie zostało wyjaśnione i ma się skierowania. Ale to i tak mnie nie usprawiedliwia, bo w między czasie mogłabym do was napisać, ale niestety tak nie jest, ponieważ mój biedny laptop umarł, w sumie nie dosłownie, bo jakby pracuje, ale ekran się nie włącza. Oczywiście wiem, że powinnam oddać go do naprawy, ale ja na tym laptopie mam wszystko i jak oddam go to wszystko stracę, bo jak wiadomo nigdzie nie mam moich zdjęć, ważnych plików zgranych, ale chyba w końcu trzeba go naprawić, bo i tak się nie włącza.

Dobra koniec użalania się nad sobą, w końcu trzeba przejść do konkretów. Z góry informuje będzie to trochę inny post niż dotychczasowe, które można przeczytać u mnie na blogu i nie martwcie się jakoś nadrobię ten stracony czas i dam recenzje seriali i filmów. Chociaż dużo ostatni czasu nie oglądało się, bo nie ma się czasu i również nie ma gdzie. Ale jako, że zbliża się Wielkanoc dostarczę wam kilka ciekawych wpisów związanych z tym świętem.

Nie musicie się martwić nie będę pisała, jakie to święto ani nic z tych rzeczy, to będzie takie rady i moje spostrzeżenia, bo jednak dla Polaka, ale raczej chrześcijanina jest to bardzo ważne Święto, bo to dla nas Chrystus umarł na krzyżu abyśmy mogli żyć w niebie. Więc najważniejsza w ten czas jest modlitwa i chodzenie do kościoła, ponieważ mamy Triduum Paschalne, w którym znajduje się wielki czwartek, wielki piątek i wielka sobota kończące się w niedzielę Wielkanocą.

Wielki czwartek

Rozpoczyna Święto Triduum Paschalne, (ale dopiero wieczorem). Szczerze sama o tym nie wiedziałam, ale jest to dzień pojednania z grzesznikami. Przeprowadza się na pamiątkę ustawienia sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Każdy powinien pamiętać, że Jezus świętował Paschę ze swoimi uczniami, nazywaną Wielką Wieczerzą.

 

Wielki piątek

Jest to dzień upamiętniający śmierć Chrystusa za nas na krzyż. Tak pokrótce jest to dzień zadumy nad tym, że nasz Zbawca umarł, cierpiąc potężne męki nim do tego doszło. Przez cały ten dzień trwa Adoracja Pana Jezusa. Tego dnia kończy się Triduum Paschalne.

Wielka sobota

Jest to dzień oczekiwania przyjścia Jezusa Chrystusa. W tym dniu święci się pokarm na stół Wielkanocny, czyli chlebek, jajko, kiełbaskę i sól, które są przynoszone w pięknie udekorowanym koszyczku.

W niedzielę natomiast mamy Wielkanoc, którą jak wiadomo spędza się w rodzinnym gronie spożywając wspólnie świąteczny posiłek, przez który będzie się wzdychało, że się przytyło, ale nie martwcie się i tak jesteście i będziecie piękne.

O jejciu jak zwykle znowu się rozpisałam a nie przeszłam o takich konkretów, konkretów a mianowicie dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić przygotowaniom do tychże świąt, czyli pokrótce poznacie moje tradycje, którymi się kieruję.

Dekoracje

dekoracje

Zacznę najpierw od tych najbardziej przyjemnych rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie świąt a mianowicie chodzi mi o różnego rodzaju dekoracje, czyli pisanki, wieniec oraz stroiki. Szczerze mogłabym tak wyliczać w nieskończoność, ale to raczej są takie najważniejsze dekoracje, bez których się nie obędzie, a że uwielbiam różne takie drobiazgi, które lubię zawsze robić na ostatnią chwilę, ale w sumie wprowadzam was w błąd, zwykle w sumie kończy się to tak, że coś się kupuje. W tym roku mam nadzieję, że chociaż jajeczka zrobię i pięknie je ozdobię i efektem pochwalę się dla was. Trzymajcie kciuki, aby szczęście mi dopisało i żebym tego dokonała.

Pisanki

pisanki

Zaczynając od pisanek nie wiem jak wy, ale u nas to tradycja robić takie jajeczka i zabarwiać je według uznania. Jak byłam młodsza to zawsze się nimi stukało, ale, o co w tej grze chodziło to już nie mam pojęcia. Już w tym wieku nie robi się takich rzeczy raczej chce się, żeby piękne one były i były ułożone w jakimś pięknie urządzonym miejscu. Aż narodził mi się przed oczami pomysł jak to powinno wyglądać, bo wystarczy odrobina wyobraźni i można wskórać cuda.

Wieniec

wieniec

Szczerze w domu moim rodzinnym niestety chyba nigdy nie było wieńca za to u moich dziadków, jak co roku wisi pięknie ozdobiony wieniec, który znajduje się nad drzwiami i jakby nas wita.  Mam wrażenie jakby dzięki niemu było szczęśliwe, ale może to bardziej zasługa tego święta i tego, że jest już wiosna.

Stroik

stroik

Chyba o tym elemencie nie muszę za dużo mówić, bo chyba kwiatki to powinny być w domu i nie mówię tu o kwiatkach w doniczkach, ale również takich zwykłych kwiatkach, które w tym okresie wszędzie jest pełno i uważam, że warto jest kwiatki kupować, bo dodają uroku w mieszkaniu. Ale przecież stroik to nie tylko jakieś tam kwiatki, ale również dekoracje według własnego uznania, bo jak wiadomo każdy człowiek jest inny i może, np. kwiatków nie lubić, albo mieć uczulenie. Wszystko przecież może być możliwe.

Girlandy

girlandy

Dodatkowym elementem, który może pojawić się w domu to girlandy, czyli różne podwieszane najczęściej papierowe ozdoby, które można powiesić na ścianę. Ja niestety już od dawna takich rzeczy nie robię to trochę jestem za stara, ale jak było się małą dziewczynką to lubiłam sobie wieszać coś takiego w pokoju.

Koszyczek

Bez koszyczka się nie obędzie, no jak to święta bez koszyczka a gdzie poświęci się produkty, bo przecież w kieszeni się nie zaniesie. Tak, więc koszyczek to podstawa i oczywiście musi być pięknie ozdobiony, bo bez tego ani rusz, ale pamiętajcie nie można przesadzać z dekoracjami. Jednak, co za dużo to nie zdrowo, więc trzeba to robić z umiarem.

Gadżety na lany poniedziałek

Jak wiadomo po niedzieli jest poniedziałek i będzie mokro i trzeba zaopatrzyć się w różne pryskawki, bo bez tego ani rusz. Tego dnia trzeba walczyć o przetrwanie, ale patrząc na pogodę w tym czasie to chyba nikt nie będzie się oblewał wodą, bo wystarczy wyjść na dwór i będzie się mokrym i to nie przez ludzi.

Sprzątanie

To niestety nieodłączny element naszego życia, który musimy robić zawsze, ale niestety czas przed jakimikolwiek świętami to jest czas wyzwań, ponieważ czekają nas generalne porządki. Szczerze z dobroci serca nie radzę odkładać tego na ostatnią chwilę, bo z niczym się nie wyrobicie.

Mycie okien

Uważam, że tą czynność każda osoba sprzątająca musi zrobić na sam początek i to najlepiej tak dwa tygodnie wcześniej, bo na ostatnią chwilę to naprawdę zły pomysł, bo pomyślmy racjonalnie ile jeszcze zostanie do zrobienia rzeczy. Tak wiem bardzo dużo tak, więc trzeba wziąć się za siebie i szorować okienka, bo same się nie wymyją.

Sprzątanie w szafkach

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie to jest najgorszy dzień, bo w sumie mam tego wszystko w pokoju tak dużo, że momentami łapie się za głowę i niestety na to muszę poświęcić mnóstwo czasu bo niestety jak już jeden raz byle jak coś ułożyć to potem nie patrzysz na nic i dalej tak robić i robi się bałagan a tak przecież nie może być.

Wycieranie kurzy, odkurzanie, pranie

Wydaje mi się, że wystarczy to zrobić kilka dni przed świętami. Chociaż jak się nie robiło tego przez długi czas to może raczej radzę zrobić to wcześniej, bo długo potrwa aż będzie perfekcyjnie.

Gotowanie

Na początek trzeba rozdzielić zadania, kto co ma robić, bo samemu to można coś zepsuć lub coś w ten deseń a przecież chcemy, żeby wyszło idealnie. Tak, więc nie będę pisała dla was jak się u nas gotuje, bo ja nie dotykam się tego wszystkiego. Wiem tylko, że dziadkowie robią niesamowite jedzenie, ale i tak gwoździem programu jest tatar, którego mogłabym jeść i jeść i chyba nigdy nie miałabym go dość. Ale niestety człowiek na samym tatarze nie może żyć a wielka szkoda.

Mapka wielkanocna

Pewnie zastanawiacie się, co to jest. Tak, więc już wam tłumaczę. Jak co roku dla dzieci, czyli mojego brata i siostrom ciotecznym robi się mapkę gdzie są poukrywane słodycze. Zawsze to było zadanie dla mojej mamy, ale w tym roku pałeczkę ja przejmuje, z czego jestem zadowolona, bo w końcu będę mogła zrobić ją po swojemu. Niestety nie mogę się jeszcze dla was pochwalić, ponieważ jest w trakcie robienia się, ale już niebawem pochwalę się dla was moimi rzeczami.

Tak, więc dotrwaliście do końca i jestem z was dumna, że tyle przeczytaliście. Obiecuje, że w miarę możliwości będę dla was jakieś wpisy wstawiała, ale niestety z tableta jakoś chyba nie dam rady. Dobrze, że jestem u dziadków to mam w końcu sprawny laptop i mogę do was w końcu się odezwać.

Mam nadzieję, że jeszcze kilka wpisów przed świętami wam dostarczę w tym może jedną recenzje, ale jeśli nie to życzę wam Wesołych Świąt.

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja.

7 comments on “Wielkanoc już się zbliża
 1. Jak dobrze czytać co u Ciebie nowego! :)
  Pliki z laptopa może uda się odzyskać więc niczym się nie przejmuj na zapas! Ja zawsze mam kopię zdjęć na telefonie, a pliki związane ze studiami i korepetycjami na pendrive. Tak na wszelki wypadek. :) Nie przepadam za wrzucaniem zdjęć „na chmurę” czy na dysk google czy jakkolwiek to się tam nazywa – jakoś tak mnie to.. hmm.. pozbawia poczucia prywatności? :D Ciężko mi to wytłumaczyć.
  Za lanym poniedziałkiem nie przepadam.. Wręcz go nie znoszę. Mam nadzieję, że i w tym roku uda mi się uciec od polania wodą, a jak nie to naprawdę się wścieknę. :P
  Mapka wielkanocna brzmi świetnie! Bardzo chętnie poczytam o niej więcej!
  Życzę dużo zdrowia i radości!
  Buziaki, M.

  • W końcu mogłam do was się odezwać czego mi bardzo brakowało :).
   Mam nadzieję, że jakoś uda mi się to wszystko odzyskać bo się załamię ale co ma być to będzie. Będę miała nauczkę na przyszłość. Również nie mam plików w tek chmurce strach, że ktoś bez problemu może mieć moje pliki.
   To przy najbliższej okazji na pewno napiszę coś na temat tej mapki.
   Dziękuję serdecznie i wzajemnie :).

 2. U mnie już pełno świątecznych ozdóbek…
  Chętnie zrezygnowałabym z dodatkowych, poświątecznych kilogramów, ale co poradzić; taki to typ święta ;)

  Zdrowych, rodzinnych świąt! No i oczywiście solidnego lanego poniedziałku ;)

  • Chyba każda kobieta tak ma, że lubią drobiazgi. Jak tam nawet kilogram się przytyje to nic się nie stanie :).
   Serdecznie dziękuję za życzenia i również tobie życzę zdrowych i rodzinnym świąt :)

 3. Różnego rodzaju ozdoby są świetne. Ja lubię podziwiać i układać, komponować, ale potem bardzo nie chce mi się tego wszystkiego zbierać xD. Życzę Ci dużo zdrowia, tym bardziej, że miałaś z nim problemy i jeszcze czekają Cię wizyty u lekarzy, a także udanych, spokojnych i pięknych Świąt Wielkanocnych. ;)

  • Zgadzam się z tobą ;). Dziękuję Ci przyda mi się, żeby ze zdrowiem było dobrze i tobie również życzę pięknych, zdrowych i spokojnych rodzinnych świąt :)

 4. Ja ostatnio cierpie na jedną wielką niechęć do wszystkiego również do Wielkanocy (o czym można przeczytać w mojej ostatniej notce). Także jak zawsze tryskałam optymizmem w stosunku do wszystkiego i wszystkich, a teraz jakoś przez tą moją ,,depresje” wszystko jest nijakie, bez sensu i w ogóle. Tak czy siak życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji tych świąt. No przede wszystkim zdrowia :) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>